Ana sayfa » Ukrayna Genel » Ukrayna’ya Kimlik ile Giriş

Ukrayna’ya Kimlik ile Giriş

Ukrayna'ya pasaportsuz giriş

Ukrayna’ya Kimlik İle Giriş

Türkiye vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biri olan Ukrayna, artık ülkeye pasaportsuz girişin de kapılarını açtı. Yalnızca kimlik belgesiyle giriş yapılabilen Ukrayna’ya turist olarak gitmek isteyenler, yapılan bu düzenleme sayesinde artık kolaylıkla Ukrayna’ya gidebiliyorlar. Ancak Ukrayna’ya kimlik belgesi ile girebilmenin bazı şartları mevcut.

 Ukrayna Pasaportsuz Giriş

Türkiye ve Ukrayna hükumetleri arasında yapılan bir anlaşmaya göre Türk vatandaşlarına vize ve pasaport talebi olmadan Ukrayna’ya giriş yolu açıldı. Ukrayna’ya gidecek olan vatandaşların yanında yalnızca kimlik belgesinin bulunması yeterli Ancak bu kimlik belgesinin eski tip kimlik belgelerinden farklı olarak biyometrik fotoğraf ile düzenlenen yeni kimliklerden olması şartı sunuluyor.

Yeni kimlik belgelerinin düzenlenmesi için vatandaşların biyometrik olarak düzenlenen bir fotoğraf ile birlikte nüfus müdürlüklerine müracaat etmesi gerekiyor. Bu kimlik belgesine sahip olan her vatandaş dilediği takdirde Ukrayna’ya giriş yapabilecek.

Ukrayna’ya kimlik kartı ile giriş

Ukrayna’ya Pasaport Gerekiyor Mu?

Ukrayna’yı turist olarak ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız, yalnızca biyometrik fotoğraf ile düzenlenen kimlik belgeleri ile Ukrayna’ya gidebilecekler. Ancak bu şekilde Ukrayna’da kalmanın belli bir süresi var. Ukrayna’ya ilk kez giden vatandaşlarımız, pasaportsuz olarak Ukrayna’da 60 gün kadar kalma hakkına sahipler. 60 günlük süre tamamlandığı zaman Ukrayna’dan çıkarak bir gün sonra tekrar ülkeye girebilir ve bu süreçten sonra 30 gün daha Ukrayna’da kalabilirler.

Ukrayna Ticari Vizesi

Ukrayna’ya gitmek isteyen vatandaşlar turist olarak değil de ticari amaçlar ile ülkede bulunacaksa, bu durumda Ukrayna Ticari vizesi almak zorundalar. Bu vizeyi alabilmek için birlikte çalışılan veya sahibi olunan şirkete dair belgelerin yanında, pasaport da gerekiyor. Ticari vize için kullanılacak pasaportun en kısa süre ile beş yıl geçerliliği olması gerekli.

Ukrayna Pasaport Kontrolü

Ukrayna girişlerinde bazen bu konuda zorluk yaşanabiliyor. Bu sebeple gitmeden önce kalacağınız otelin rezervasyonuna ait belgeleri ve dönüş biletinizi yanınızda bulundurmanız tavsiye ediliyor. Bu evraklar ülkeye girişte görevlilere gösterildiğinde herhangi bir problem yaşanmamaktadır.

Ukrayna Evraklar

Ukrayna’ya giderken yanınızda götüreceğiniz evraklar, gitme amacınıza göre değişmektedir. Ticaret, oturma izni veya evlilik gibi amaçlarla ülkeye gidenler, gereken tüm evrakları yanında bulundurmak zorundadır.

Ukrayna ziyaretinizden sonra eğer Ukrayna’da süresiz oturum izni almak isterseniz Ukrayna’da Evlilik ve Süresiz Oturum İzni başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum yazmak için tıklayın