Ana sayfa » Ukrayna Genel » Ukrayna’da Oturum İzni için Neler Gerekli?

Ukrayna’da Oturum İzni için Neler Gerekli?

Ukraynada oturum izni

Ukrayna’da Oturum İzni

Ukrayna’da oturma izni almak, Ukrayna’da yaşamak ve Ukrayna’da zaman geçirmek, Türk vatandaşları için ekstra kolaylıklar içeriyor. Ukrayna’nın Avrupa Birliği macerası, geliştirmekte olduğu ekonomisi ve Türkiye’ye olan yakın ilgisi nedeniyle, gereksiz prosedürler çıkarmadan kolay şekilde yaşam hakkı veriyor. 2017 yılında başlayan vizesiz Ukrayna girişleri ile her iki devlet arasındaki transferler kolaylaştırılmış, hem Avrupa Birliği’ne hem Türkiye’ye yeşil ışık yakılmıştır.

Dünya’nın değerli üniversite kurumları ve dil kurslarında eğitim almak için Ukrayna, Türk vatandaşları tarafından tercih edilen bir ülkedir. Çalışma ve iş fırsatları maksimum seviyede olmasa da, ekonomik avantajları ve hayatın kolay olması nedeniyle, Türkiye’den çok sayıda Ukrayna’ya yerleşmek ve orada yaşamak isteyen kişiler bulunuyor. Resmi gereklilikler tamamlanarak Ukrayna’da oturum izni alınabilir. Oturum izni için Ukrayna devletinin talep ettiklerinden bahsedebiliriz.

 Ukrayna’da Oturum Almak İçin Yapılması Gerekenler

Ukrayna’da bir tanıdığınızın olması ve sizin için bir davetiye çıkartması yeterlidir. Ukrayna’da oturum izni alabilmek için, Ukrayna vatandaşı tanıdığınızın OVIR birimleri ismi verilen kurumlara başvuruda bulunarak, sizin için davetiye çıkartması gerekiyor. Alınan davetiye ile Ukrayna’da oturum ve yaşam hakkı kazanırsınız. Ukrayna Devleti, Türk vatandaşları için herhangi tapu belgesine, gayrimenkule veya banka hesaplarına gerek olmadan oturum izni verebiliyor.

Diğer ülke vatandaşlarına kolaylık sunmayan ülkeler gibi davranmayan Ukrayna, içerisinde bulunduğu ekonomik yaşam ve sosyo- ekonomik düzey, gelir seviyelerinin oranları neticesinde, Türk vatandaşlarından abartı evraklara ihtiyaç duymuyor. Öğrenci olarak, turist olarak veya iş- ticaret amaçlarıyla kolaylıkla Ukrayna seyahati gerçekleştirebilir, bir arkadaş veya tanıdık aracılığıyla davetiye alarak Ukrayna oturumu alabilirsiniz.

Ukrayna’da oturum izni alabilmek için diğer bir yöntem ise, evliliktir. Birçok ülkede olduğu gibi bir Ukrayna vatandaşı ile evlilik yaparak, doğrudan oturum iznine sahip olabilirsiniz. Evlilik neticesiyle dünyaya gelen çocuklar, Ukrayna ve Türkiye pasaportlarına ve çift ülke vatandaşı olmaya hak kazandıkları gibi, Avrupa Birliği vatandaşı olarak şans kazanıyorlar. Avrupa Birliği üye ülkelerinde serbest dolaşım hakkı, Ukrayna vatandaşlığı ve direkt oturum izni fırsatlarını değerlendirmek için, evlilik yöntemine gitmek, birçok kişinin tercih ettiği seçeneklerden biridir.

Bu iki yöntem ile Ukrayna’da oturum izni alabilirsiniz. Lakin taşınmaz mülkler, gayrimenkuller satın alarak, Ukrayna’da oturum izni alınmıyor. Oturum izni almak isteyen Türk vatandaşları, taşınmaz mülkler ve emlak yatırımı gibi seçenekleri sunan aracı kurumlara itibar etmemesi gerekiyor.

Ukraynada nasıl oturum alınır?

 Ukrayna Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Ukrayna davetiyesi çıkarıldıktan sonra, Türkiye’de bulunan bir Ukrayna konsolosluğuna başvuru yapmak gerekiyor. T.C kimlik belgesi, pasaport ve ikametgah belgesi ile Ukrayna konsolosluğuna başvurular kabul ediliyor. Lakin bu evrakların konsolosluğa gitmeden önce, apostil edilmesi gerekiyor. Herhangi bir notere talepte bulunarak, evrakları apostil edebilirsiniz. Noter onayı ile uluslararası geçerlilik sağlayan apostil işlemi ile Ukrayna oturum izni talebinde bulunabilirsiniz.

Konsoloslukta sunulan işlem seçenekleri, ekspres veya normal vize işlem çeşidiyle sunuluyor. Başvuru esasında talebinizi beyan ederek; ekspres işlemleri 3 günde, normal işlemleri 1 ya içerisinde tamamlayabilirsiniz. Normal oturum izni işlemlerinde 115 Usd gereklidir. İşlem sonrası 3 gün ya da 30 gün içerisinde onay gelir. Sonrasında geçici vize denilen 45 gün süreli vize verilir. Bu sürede vize işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Geçici vizeler D 03/13 ismiyle veriliyor.

Ardından Ukrayna OVIR birimine, daveti yapan kişi ile giderek oturum izni başvurusunda bulunursunuz. Bir hafta içerisinde oturum izni pasaportu veriliyor. Muhtarlığa, davet eden kişi ile giderek onaylatılıyor. Ardından bir ay ila 6 hafta içerisinde oturum izni veriliyor. 200 Usd vererek, pasaportu ve Ukrayna’da oturum iznini almış oluyorsunuz.

Ukrayna’yı sadece turistik amaçlı ziyaret etmek isterseniz başkent Kiev Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın