Ana sayfa » Şehirler » Ukrayna’nın öğrenci şehri: Sumy

Ukrayna’nın öğrenci şehri: Sumy

Sumy şehri hakkında detaylı bilgiler
Ukrayna Sumy Altanka

1652 ya da 1655 yıllar arasında kurulduğu tahmin edilen Ukrayna Sumy şehri ülkenin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Rusça’da Сумы olarak yazılır ve Sumi diye okunur. Sumy şehri bulunduğu Sumskaya Oblast yani Sumy bölgesine adını vermiştir. Ukrayna sınırları içerisinde olan şehir Ukrayna’nın Rusya sınırında olduğu için önemli bir şehirdir.

Ukrayna sumy hakkında bilgilendirme

Ukrayna Sumy şehri hakkında bilgi

145 km2 lik bir alana kurulu olan Sumi şehri 2015 yılındaki sayıma göre 330.000 nüfusa sahiptir. Bölgesine ismini veren ve bölgenin idari merkezi olarak kullanılan şehir konumundan ötürü Ukrayna yerlileri dışında ticaret yaptığı için Ruslara da ev sahipliği yapmaktadır.
Şehirde resmi dil Ukraynanın resmi dili olan Ukraynaca olmasına rağmen Ruslarla komşu oldukları için Rusça konuşulmaktadır. Nüfus yoğunluğunu hristiyanların oluşturduğu şehirde yahudi azınlığı ve müslümanlar da yaşamaktadır. Yaz ayları şehirdeki nehir ve göllerden ötürü nemli ve sıcak, kış aylarında ise hava sıcaklığı -35 lere kadar düşebilir.
Ticaret merkezi olarak anlandırılmasındaki sebep Rusya ile komşuluğu olsa da Sumy Oblastındaki şeker, metal işletme, deri ve tekstil, kimyasal, gıda ve makine fabrikaları da başlıca sebeplerindendir. Alan olarak küçük ve eski bir şehir olsa da şehire çalışmak, ticaret yapmak, lise ve üniversite eğitimini tamamlamak için gelen yerli ve yabancı turistleri barındırdığından diğer Ukrayna şehirlerine göre daha zengin ve modern bir şehirdir. Sumy şehrindeki üniversiter yazımızdan üniversiteler hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şehirde 1’i özel 2’si devlet olmak üzere 3 üniversite vardır. Kendi bölgesindeki diğer şehirlerde üniversite ve yüksek okullar olmadığı için bölgedeki tüm öğrenciler bu şehirde okumak zorundadırlar. Haliyle şehirde genç nesil öğrencilerden oluştuğu için Sumy şehrine Ukraynanın öğrenci şehri diyebiliriz. Şehirde bulunan Sumy State University (Sumy Devlet Üniversitesi), Sumy National Agrarian University, ve Sumy Pedagogical University hakkında detaylı bilgilere Ukrayna Üniversiteleri kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Sumy’de fiyatlar

Söylediğimiz gibi Sumi küçük bir şehir. Fakat öğrenci şehri. Öğrencilerin çok olması demek talebin artması demek. Talep artışı da günlük giderleri ve yaşam giderlerini arttırmakta.Örnek verelim, eğitim döneminde bir öğrencinin ev bulması çok zor. Çünkü tüm uygun evler dolu.
Ev fiyatları eğitim dönemi dışındaki dönemlerde 100 dolardan başlamakta. Daha ucuz evler bulunur tabi fakat eşyaları eski veya konumu kötü olabilir. Normal bir yaşam istiyorsanız ev için ortalama 150 doları gözden çıkarmanız gerekmektedir. Genel olarak eşyalı tutacağınız evlerin kirasına elektrik, su, doğalgaz giderleri dahildir.
Ulaşım için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Tramvay ve dolmuşların fiyatları 3 Ukrayna Grivnasıdır. Taksi fiyatları ise taksimetre açılış ücreti 36 grivnadır ve şehir için her 1 kilometre için 4,5 grivnadır. Yani 10 kilometrelik bir yol için taksiye ödemeniz gereken tutar ortalama 80 grivnadır. 1 türk lirası kaç grivna sorusunun cevabını ise Ukrayna Para Birimi Grivna başlıklı yazıda anlatılmıştır.

Sumy şehrine nasıl gidilir?

Şehirde hava alanı bulunmasına rağmen 6 sene önce kapatılıp askeri üs olarak kullanıma açılmıştır. Sumy havaalanı kapalı olduğu için bu şehri ziyaret etmek isterseniz Kiev veya Kharkiv hava alanını kullanmanız gerekmektedir. Şehir, Kharkiv Harkov havaalanına 240 kilometre ve Kieve ise 330 kilometre uzaklıktadır. Bizim tavsiyemiz kharkiv havaalanını kullanmanız yönündedir. Kharkiv üzerinden Sumye her gün 2 otobüs, 4 tren ve 12 minibüs seferi yapılmaktadır. Hızlı tren ile 3 saat, normal tren ile 4,5 saat sürmektedir. Taksi veya kendi aracınız ile yolların ve mevsimin durumuna göre 3-5 saatte ulaşabilirsiniz.

Genel olarak Sumi şehrini hakkında bilgilendirme yaptık, sumy şehrinde gezilecek yerler, sumy ev fiyatları, sumy araç kiralama, sumy gece hayatı başlıklı yazıları da okumanızı öneririz.

Yorum Yap

Yorum yazmak için tıklayın