Ana sayfa » Üniversiteler » Sumy Üniversiteleri

Sumy Üniversiteleri

Sumy State University
Sumy Devlet Üniversitesi

Önceki yazımızda tanıttığımız Ukrayna Sumy şehrindeki üniversiteleri tanıtacağız. Sumy şehri Sumskaya Oblast yani Sumy bölgesindeki tüm üniversite ve yüksek liseleri barındıran bir şehirdir. Öğrenci şehri olarak adlandırılan şehirde 3 üniversite ve birkaç yüksek lise vardır. Türk vatandaşlarının Ukraynada lise eğitimi alması mümkün değildir. Ukraynada üniversite eğitimi alabilecek Türk öğrenciler için Ukrayna Sumy üniversitelerini ve bölümlerini tanıtacağız.

Ukrayna Sumy Üniversiteleri

  1. Sumy State University (Sumy Devlet Üniversitesi)
  2. Sumy National Agrarian University (Sumy Ulusal Tarım Üniversitesi)
  3. Sumy Pedagogical University (Sumy Pedagoji Üniversitesi)

Sumy State University (Sumy Devlet Üniversitesi)

Sumy Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi

1948 yılında kurulan Sumy Devlet Üniversitesi Sumy bölgesinin en büyük devlet üniversitesidir. Mühendislik, mimarlık, tıp fakültesi, hukuk fakültesi gibi alanlarda Ukrayna geneli derece yapmıştır. Webometrics SSU yüksek öğrenim değerlerine göre Ocak 2013 te en iyi 6. üniversite seçilmiştir. 4ICU verilerine göre ise Dünya sıralamasında 16. yerini almıştır.

Magna Charta Universitatum, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Üniversiteler Avrupa Birliği, Üniversiteler Avrasya Birliği, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uluslararası kuruluşların üyesisi olan üniversitede 14000 öğrenci okumaktadır. 50’den fazla ülkeden Ukraynaya okumak için gelen yabancı öğrencilerin 1800’ü aktif olarak öğrenciliklerine devam etmektedir.

Üniversitenin bölümleri şehir merkezine dağınık bir şekilde kurulmuştur. Şehirdeki tüm devlet hastaneleri bu üniversiteye bağlıdır. Öğrenciler için yurt ve sağlık hizmeti bulunmakta. Pratik eğitime önem verdiği için çok iyi bir eğitim sistemine sahiptir. Tıp fakültesi dahil tüm fakültelerde uygulamalı eğitim anlayışı vardır.

Sumy Devlet Üniversitesi Fiyatları

Dolar kuruna göre her yıl değiştiğini belirterek üniversitenin 2018 yılı için ortalama fiyatlarından bahsedelim. İngilizce Tıp fakültesi 4000$, Rusça tıp fakültesi 3300$, Mühendislik fakülteleri 2300-2400$, hukuk fakültesi 1700$ ve hazırlık fakültesi ücreti 4000 dolardır. Üniversiteye kayıt olmak isterseniz kayıt işlemini kendiniz yapamayacağınız için bu işi bilen danışmanlık firmalarından hizmet almanız gerekmektedir. Bu fiyatlar okul ücreti ve danışmanlık ücretleridir. Firmadan firmaya değişiklik gösterebilir.

Sumy Devlet Üniversitesi Denklik

Üniversite YÖK tarafından tanındığı için diplomanızın denkliği vardır.  Bu cümleyi her bölümün denkliği ve sınavsız denklik olarak yorumlamayın lütfen. Türkiyede karşılığı olmayan bazı bölümleri Türkiye tanımamaktadır, tanıdığı bölümlerde ise üniversiteyi bitirdikten sonra sınav zorunluluğu koymuştur. Denklik sınavına girip sınavda geçer puan almanız gerekmektedir.

Adres: 2, Rymskogo-Korsakova st., 40007 Sumy, Sums’ka oblast, Ukraine
Telefon:  +38 (0542) 33-71-14
Mail: [email protected]
Web Sitesi: http://sumdu.edu.ua

Sumy National Agrarian University (Sumy Ulusal Tarım Üniversitesi)

Sumy Agrarian Tarım Üniversitesi

1977 yılında kurulan Sumy Ulusal Tarım Üniversitesi şehrin ilk ve tek özel üniversitesidir.  Uluslar arası etkinlikleri de olan üniversite diğer üniversitelere göre daha toplu bir alana kuruludur. Spor salonu, kendine ait domuz ve at çiftliğinden küçük ve büyük baş hayvan çiftliklerine kadar bir tarım üniversitesinde olması gereken tüm bölümler ile ilgili tesislere sahiptir. Bahçesi ve kurulu olduğu alanın üzerindeki öğrenci yurdu ile modern bir görünüme sahiptir.  Sağlık alanları dışındaki tüm fakülteler bu üniversitede de mevcuttur. Ortalama 7000 öğrencinin öğrenim gördüğü Ukrayna üniversitesinde tahmini olarak 300 yabancı öğrenci vardır.

Hazırlık bölümü yurt ücreti dahil 3000-4500$ arası, mühendislikler 1800-2000$ arası ve diğer bölümler de 1000-1500$ arasındadır. Yurt yaşamı Sumy Devlet Üniversitesine göre daha iyidir, yurtları temiz ve derli topludur. Yabancı öğrenciler karışık yerleştirilmemiş aksine her ülkeden gelen öğrenciler aynı yurt ve kata yerleştirilmişlerdir. Yurt odaları 2-4 kişiliktir. Odalarda yatak, masa ve halı vardır. Mutfak ve tuvalet her katta 2 şer tane olmak üzere ortaktır. Her katta 2 ortak duş var ve yurttaki tüm öğrencilerin kullanabilmesi için günün belirli saatlerinde açık olan temiz bir hamam var.

Mutfak sürekli olarak açık fakat ocaklar günde 2 şer saat olmak üzere 3 sefer açılmaktadır. Yani yemek yapmak isterseniz bu saatleri beklemeniz gerekmektedir. Kendi odanıza da küçük bir elektrikli ocak satın alıp odanızda yemek hazırlayabilirsiniz.

Denklik konusunda henüz bir yorum yapamıyoruz çünkü resmi olarak bir açıklama bulunmamaktadır. Ayrıca bu üniversite okuyan Türk öğrenciler henüz mezun olmadıkları için veya mezun olanlar Türkiye yerine Irak, İran gibi arap ülkelerinde iş başı yaptıkları için elimizde örnek bir emsal karar yoktur.

Adres: Herasima Kondratieva St, 160, 40000 Sumy, Sums’ka oblast, Ukraine
Telefon: +38 (0542) 627 816
Web Sitesi: http://sau.sumy.ua

Sumy Pedagogical University

Sumy Pedagogical University

Genel olarak Ukraynada üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için gayet ideal bir şehirdir. Üniversitelerin eğitimi iyi ve şehirin küçük olmasından ötürü giderler düşük ayrıca öğrencilerin yoğunluğundan ötürü sosyal aktivitelerin fazla olduğu Sumy şehrini kesinlikle tavsiye ederiz.

Ukraynada üniversite okumak için seçeceğiniz danışmanlık firmalarını lütfen dikkatli araştırın. Kimseye okul kaydı için önden para ödemeyin, ödemeyi kayıttan sonra yapacağınızı söyleyin. Durumu kabul eden üniversite danışmanlık firmaları ile çalışabilirsiniz. Fiyatlar firmadan firmaya değişebilir, bunun temel nedeni danışmanların vereceği hizmetler ve okul harçlarının farklı olmasından ötürüdür.

Aklınıza takılan soruları lütfen yorum yaparak bize bildirin, cevap vereceğimizden emin olabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • ukraynada tıp fakültesi okumak istiyorum. sumy şehri ilgimi çekti. sumy state university sumy devlet üniversitesinin denkliği var mı?