Ana sayfa » Şehirler » Sumy’de Gezilecek Yerler

Sumy’de Gezilecek Yerler

Sumy Park Skazka

Ukrayna Sumy şehrini ziyaret ettiniz ve Sumy gezilecek yerler ve Sumy gezi rehberi konusunda bir fikriniz yok mu? Bu yazımızda sizlere Sumyde gezilecek yerleri anlatacağız. Takdir edersiniz ki gezilecek yerlerin tümünü yazmamıza imkan yok fakat elimizden geldiği kadar gezdiğimiz, tecrübe ettiğimiz yerleri sizlerle paylaşacağız.

Ukrayna Sumy şehrindeki müzeler, anıtlar, parklar ve alışveriş merkezlerinden bazılarına hadi birlikte göz atalım. Listeyi rastgele oluşturacağız. Yani belirli bir sıra veya puanlamaya göre oluşturulan bir liste değildir.

Sumy Manufaktura Alışveriş Merkezi

Manufaktura alışveriş merkezi Ukrayna genelinde bir çok şehirde faaliyet gösteren bir alışveriş merkezidir. Sumy şehrinde 2013 yılında açılmış, merkezde, nehir kenarında, şehrin en büyük ve en eski parkının karşısındadır.

Konumu oldukça iyi ve işlek bir alışveriş merkezidir. İçerisinde silpo market, samsung, kino sineması, watsons, reserved, restoranlar, suşi restoranı ve çok sayıda giyim mağazası vardır. 9 salonu olan 3D sinemayı ziyaret edebilirsiniz. Fakat bilinenin aksine filmler Rusça değil, Ukraynaca.

Görmenizi istediğimiz bir AVM’dir. Burayı gezdikten sonra karşısındaki parkta zaman geçirebilir veya etrafındaki kafeler ve pizzacılarda dinlenip yemek yiyebilirsiniz.

Sumy Lavina Alışveriş Merkezi

Lavina alışveriş merkezi Manufakturaya göre biraz daha eskidir. Sumy merkezindeki göl kenarında bir alışveriş merkezi olup içerisinde silpo market ve giyim mağazaları dışında lüks restoran, nargile içebileceğiniz geceleri kulüp olarak çalışan bir cafe, bilardo salonu ve bowling salonu vardır. 3 salon olarak çalışan 7D sinema da mevcuttur. Bilardo salonu gerçekten çok iyi ve içki serbest. Yemekleri de harika ve çok pahalı değil. Tavsiyelerimiz arasındadır.

Sumy Evrobazar

Evrobazar 2016 yılının sonlarında açılan 5 katlı bir pazardır. Pazar dediysek Türkiyedeki pazarlar gibi meyve sebze satılan bir pazar değil. En üst katında çocuklar için oyun alanı ve restoranın bulunduğu, diğer katlarda ise giyim ve züccaciye ürünlerinin satıldığı bir pazar. Gezmek için ziyaret edebilirsiniz, değişik bir alternatif olur. Sürekli cafeleri ve gece kulüplerini gezecek değiliz ya. Gece kulüpleri demişken Sumy Gece Kulüpleri ve Sumy Gece hayatı başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sumy Altanka Anıtı

 

Altanka ikinci dünya savaşı sırasında hiç çivi kullanılmadan inşa edilen ve hala hayatta olan tek ahşap yapıdır. Şehir merkezinde bulunan bi çardak romantık buluşmalar için kullanılmaktadır. Sumyden buzdolabi yapışkanı veya kartvizit almak isterseniz altanka görebileceğiniz dekorlar arasındadır.

Sumy Çeşme Anıtı

 

Çanta ve çeşme anıtı Sumy’de gezilebilecek yerlerden biridir. Şehrin simgelerinden birini temsil eder. Yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çekindikleri bir anıt olan çeşme, işlem ve trafiğe kapalı bir caddededir. Bu caddede çok sayıda cafe, pub bar, nargile salonu ve restoran mevcuttur.

Sumy Park Skazka

 

Skazka çocuk parkı Sumy’de çocuklarını gezdirmek isteyen ailelerin sıklıkla ziyaret ettiği bir parktır. Peri masalına benzeyen bu parkta masal kahramanları, büyülü kaleler ve saraylar bulunmaktadır. Parkın orta bölümlerinde çocuklar midillilere ve eşeklere binerler. Aileler için de oturabilecekler açık alan kafeleri mevcuttur.

Sumy Sado Parkı

 

Sadko anıtı Sumy nin en eski ve en büyük parkının karşısında bulunan bir süs havuzunun içinde bulunan bir anıttır.Kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biridir. Buraya uğrayınca mutlak suretle karşısındaki parkı da görün. Park içerisinde Sumy stadyumu, atış poligonu, lunapark, ve içki içebileceğiniz üstü açık kafeler mevcuttur.

Nehir kenarında olan bu park yeşil alanları ile meşhurdur. Nehire sıfır olduğu için nehir kenarında kayıklar ve su bisikletleri ile su turizmi yapılmaktadır. Kafa dinlemek için ideal. Ukraynalı kız arkadaşlarınızla sakin ve baş başa zaman geçirmek isterseniz bu parkı tercih edebilirsiniz.

Bölgesel şehir müzesi, Çikolata müzesi, Saborna caddesi, kiliseler ve özgürlük meydanı da Sumy gezilecek yerler listenizde olması gereken yerlerdendir.

Şehir hakkında detaylı bilgi için Ukrayna Sumy şehri başlıklı yazımızı okumayı ihmal etmeyin. Sumy gezi rehberi ve sumy gezilecek yerler konusunda yardıma ihtiyacınız olursa lütfen yorum atmaktan çekinmeyin.

6 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Bahsettiğin parkı biliyorum. Bir gezi programı ile Sumi şehrini ziyaret etmiştik. Şehiri çok beğendim. İlk fırsatta tekrar ziyaret edeceğim 🙂

  • Sumyde okuyan bir öğrenci olarak kesinlikle tavsiye edebileceğim bir şehir. Sıkılmadan yaşayabileceğiniz, küçük ama gez gez bitiremeyeceğiniz bir şehir. Sumy gezilecek yerleri paylaştığın için teşekkür ederim.

  • Sumy gece hayatı başlıklı yazını okumuştum. Sumy şehri bu yazıda anlatılandan daha güzel bir şehir. Kesinlikle görmeniz gereken bir şehir.

  • Ukrayna Sumy şehrinde okuyan bir öğrenci olarak bu şehri ne kadar çok sevdiğimi anlatamam.. Bir bayan için çok ideal bir şehir.

  • ukraynada üniversite eğitimi almak istiyorum. sumy şehri tercihlerimin arasında. mail adresimden ulaşabilir misiniz?