Ana sayfa » Şehirler » Kiev Gezi Rehberi

Kiev Gezi Rehberi

Kiev Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Ukrayna denilince akla gelen ilk şehir tabi ki başkent Kiev’dir. Ziyaret listenizin en üst sıralarında yer alması gereken şehir hakkında Kiev gezi rehberi ve gezilecek yerler başlıklı bu yazımızda sizlerle tecrübelerimizi paylaşacağız.

Kiev gezi rehberi

Ukraynanın başkenti Kiev gezi rehberi yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederek başlayalım. Yazının bu satırından sonra sizlere sen diye hitap edeceğim. Okurlarım ile daha samimi olmak istiyorum 🙂

Eğer şehri ilk defa ziyaret ediyorsan umarım haftasonu turlarını tercih etmiyorsundur. Evet, haftasonu gece hayatı ve eğlence yönünden aktif olabilir fakat 2 günlük bir ziyaret ile ne yazık ki istediklerini elde edemeyecek ve şehri tanıyamayacaksın. Şehri tanımak ciddi anlamda zevk almak istersen en az 1 hafta 10 gün kalmanı tercih ederim.

Şehirde dağınık bir yapılaşma var. Bunun nedeni şehrin Dnipto nehrinin üzerine kurulmuş olması. Tıpkı İstanbul gibi, iki yakadan oluşmaktadır. Şehrin doğal güzelliklerini ve eski muhteşem yapıtları görmek istersen iki yakayı da gezmende fayda var.

Kievde gezilecek yerleri daha rahat gezebilmen için benim tavsiyem şu; imkanınız var ise araba kirala. İstediğin yere sorunsuz ulaşım yapabilirsin. 3-4 arkadaş ile gezdiğini varsayarsak kişi başına pek de bir şey düşmüyor. Maddi olarak sizi pek zorlamayacaktır. Trafikte bir sorun yaşamazsın çünkü trafik levhalarında evrensel grafikler kullanılmakta. Yazılar ise Ukraynaca ile birlikte İngilizce olduğu için sorun yaşamayacaksın. Türkiyede kullandığın ehliyet Ukraynada da geçerli olacağı için trafik polisleri ile başın belaya girmeyecektir.

Kiev’de araç araba kiralama imkanım yok dersen taksi, otobüs, tramvay ve metro ile şehri gezebilirsin. Kiev metrosu geniş, temiz ve güvenlidir. Neredeyse tüm şehri baştan sona gezmektedir. Tabi metro ile geziniz biraz yorucu olacak ve şehrin tamamını göremeyeceksin. Olsun, ilk ziyaret için o da yeter.

Kiev Gezi Önerileri

Kiev gezi önerileri

Kiev gezisi için öneriler konusunda yazdıklarıma kulak ver lütfen. Sen Ukraynada sadece bir turistsin. Öncelikle bunu aklından çıkarma. Oluşabilecek tüm sorunlarda polis seni değil kendi vatandaşını koruyacaktır.

Üzerinde çok fazla para taşıma. Kayıp edebilirsin, çaldırabilirsin, gaspa uğrayabilirsin. Bu cümlemi sakın Ukrayna teksas gibi bir yer olarak algılama. İnsanın başına her şey gelebiliyor, bu yazdığım şeyler tüm ülkelerde olabilecek şeyler.

Yıl 2018, hepimizin cebinde kredi kartı olmasa da bir hesap kartı var. Cebinde para taşıma, paran hesabında kalsın. Nakit lazım olunca ATM lerden çekebilirsin. Veya bir restoranda yemek yerken, eğlence mekanındayken, alışveriş yaparken eğer pos cihazı varsa zaten kart ile ödeme yapabilirsin. Yani nakite ulşaım dışında aslında pek ihtiyacın olmayacak. Yanında hiç nakit bulundurma demiyorum. Bulundur ama az olsun. Kaybedersen seni üzecek bir miktar olmasın. Ne kadar bulundurmalıyım diye sorarsan 2000-3000 grivna yani ortalama 100-120 USD arası olsa yeter.

Türkiyeyi aramak için ve dışarıda internete bağlanabilmek için sim kart satın al. Sim kart ücretleri ortalama 50-70 grivna arasıdır ve açık hat diye bildiğin hatlardandır. Yani herhangi bir bayiye kimlik pasaport vs vermene gerek yok. Bakkallarda, köşe başlarında, marketlerde rahatlıkla Lifecell, Kyivstar, Vodafone gibi hatları rahatlıkla bulabilirsin. Tavsiye edeceğim hat Vodafonedir. Satın aldığında otomatik paket gelir, internet paketin direkt aktif olur. Hattı telefonuna takınca çalışır, aktive etmene gerek yoktur.

Taksi kullanmak istersen uber taksi kullanabilirsin. Rusça bilmesen bile ingilizce birkaç kelime biliyorsan rahatlıkla taksi çağırabilirsin. Uber kullanmak istemiyorsan 881, 889, 579 gibi taksi çağrı merkezlerini arayabilirsin. Aradığında meşgule atıp seni kendileri arayacaklardır. Birkaç kelime rusça bilsen, bulunduğun konumu bilsen yeter. Bulunduğun konumu bilmiyorsan etrafındaki ilk binaya bak, üzerinde adres yazıyordur. Eğer etrafında bina yoksa veya adresi bulamadıysan zaten hat aldığın için internet paketin olacak, GPS’i aktif et ve nerede olduğunu gör. Herşeyi devletten bekleme! 🙂

Metro kullanmak istersen zaten çevrene baktığında en yakın metronun tabelasını göreceksin. Kiev metro haritası alabilirsen yanında bulundur. Nereye gideceğini, nerece ineceğini bilirsin en azından. Ek olarak Kiev gezi haritası da satın alabilirsin. Gezmeyi düşündüğün yerleri seçersin, planlı olursun en azından.

Kiev gezilecek yerler

Bu başlığı daha geniş bir şekilde Kiev gezilecek yerler başlığı ile daha sonra farklı bir yazı üzerinden anlatacağım. Fakat bu yazımda da kültürel ve tarihi yönden zengin olan manastır, anıt, kilise, park, müze gibi ilgini çekebileceğin mekanların bazılarından bahsedebilirim. Kiev kültür gezisi için geldiğini tahmin ederek birkaç mekanı anlatayım.

Aziz Sofya Katedrali

Azize Sofya Katedrali

Unesco dünya mirası listesinde yer alan bu mekan Kievin şehir simgelerinden biridir. Dünyanın 7 harikasından biri olarak tanımlayabileceğimiz katedralin 1011-1037 yılları arasında inşa edilmiştir. Mekanın hem iç hem dış yapısı yapıldığı dönemi yansıtıyor. İnstagram için güzel fotoğraflar istiyorsan git bi gör derim.

 

Kiev Özgürlük Heykeli – Maidan

Kiev Özgürlük Meydanı (Nezalezhnosti Meydanı)

İşte bu meydan Kievin tam merkezi. Kieve gelip Meidanı görmeden gitmek olmaz. Kreşatik caddesi üzerinde bulunan bu meydan geçtiğimiz senelerde Kievde çıkan ayaklanmada göstericilerin toplanma noktasıydı. Kiev için farklı bir önemi olan bu anıtın olduğu cadde eski yapıtlardan fakat modern bir görünümü olan bir caddedir. Cadde üzerinde çok sayıda kafe, restoran, bar, casino ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Caddenin başında Kiev gece hayatının gözde gece kulüplerinden SkyBar’ın bulunduğu Arena City adlı AVM yer almaktadır. Kiev özgürlük meydanını gördükten sonra caddeyi yürüyerek gezip arena citye de uğramayı ihmal etme.

 

Kiev Mariyinsky Sarayı

Mariyinsky Sarayı

Diğer tarihi yapılar gibi Mariyinsky Sarayı da gezilecek yerlerden biri. Resmi tatillerde Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi törenlerin düzenlendiği sarayın bahçesi ve içi ziyaretçilere açıktır, hafta sonları hariç mesai saatleri içerisinde gidip gezebilirsiniz. Sarayın kurulu olduğu alandaki park doğal yeşillikleri ile saraya farklı bir güzellik katıyor. Fotoğraf çekilmeyi seviyorsan tam sana göre bir yer. Kahve ve içkini içebileceğin güzel mekanı kiev gezi rehberi olarak öneriyoruz.

Kiev’de nerelere gidilir?

İkinci Dünya Savaşı Müzesi

İkinci Dünya Savaşı Müzesi

Ukraynanın tarihini tam olarak görebileceğiniz bu müze çok geniş bir alana kuruludur. Bahçesinde savaştan kalma tanklar ve uçaklar sana tam olarak görsel bir şölen yaşatacaktır. Büyük Yurtseverlik Savaşı Müzesi olarak da adlandırılmaktadır. Müzenin içerisinde yukarıda resimde gördüğünüz heykel tam 62 metre uzunluğundadır. Üzerinde bulunduğu stand ile birlikte 102 metre uzunluğa ulaşan bu heykelin toplam ağırlığı 560 tondur. Sağ elindeki kılıç 16 metre uzunluğunda ve 90 ton, sol elindeki kalkan ise diket 13 yatay 8 metre uzunluğundadır. Heykelin içine girip asansör ile kafasına kadar çıkabilir, heykelin gözlerinden Kiev’i izleyebilirsin. Ben tecrübe ettim, dinamo nehrinin ve şehrin güzelliğini senin de görmeni isterim.

Çernobil Müzesi Kiev

Ukraynanın çernobil faciasını en iyi şekilde anlatan bu müzeyi ziyaret edersen ülke tarihinin en acı anılarına şahitlik edebilirsin. Facianın yaşandığı çernobil bölgesinde yaşayan insanların kişisel eşyalarından olay ile ilgili dökümanlara kadar tarihi anlatan bir çok nesne vardır. Facia diyorum çünkü biliyorsun ki 200 bin den fazla kişi hayatını kaybetti ve radyasyondan ötürü hala o bölgede insanların yaşamasına devlet izin vermiyor.

Jurassic Dream Island Aqua Park

Dream Town 1 alışveriş merkezinin en üst katında yer alan dream island aqua parkı kesinlikle tavsiye edebileceğim bir mekan. Yaz kış demeden sürekli açık olan kiev aqua parkın içerisi sürekli 29-32 derece. 1 saat, 3 saat, 6 saat ve gün boyu olmak üzere 4 paketten biri için ödeme yapıp içeri girebilirsin. Ben her gittiğimde gün boyu burada eğleniyorum. İçerisinde 1 açık büfe, 1 suşi var, 2 restoran, balık masajı, masaj salonları, tuz masajı, jakuzi, havuzun içerisinde bar, kaydıraklar ve büyük havuzu ile insanların çok tercih ettiği bir aqua parktır. Özel günlerde striptiz yapılan bir kulübe dönüşmektedir. Yaz aylarında teras katını güneşlenmek için kullanıma açarlar ve nargile hizmeti verirler. İçeride sigara içmek yasak fakat sigara için özel odalar var. Acil durumlar için 2 doktor ve 4 hemşire çalışmaktadır. Güvenlik yönünden bir şüphen olmasın, her yerde kamera var ve kişisel eşyaların ile elbiselerin için sana verecekleri dolaplar son derece sağlamlar.

150 ye yakın çalışan personel var diyeyim, alanın büyüklüğünü sen tahmin et. Eğlencenin doruklarına çıkacağınız bu aqua park ukraynanın en büyük aqua parkıdır. Buraya gidip eğlenmeyeni görmedim. Bir giden bağımlısı oluyor. Ortam çok iyi, ukraynalı kızlar eğleniyorlar, içki yemek eğlence her şey var. Buraya gitmezsen üzülürsün, açık ve net söylüyorum. Dizayn olarak çok farklı bir yapısı var. İçerisindeki timsah, çeşit çeşit balıklar, bukalemun, hayvanat bahçesi çok farklı bir hava katmakta. Devasa dinazor heykellerinden bahsetmiyorum bile.  Yukarıdan tanıtım videosunu izlemeyi ihmal etme.

Kiev gezi rehberi uyarıları

Ukraynada kamuya açık alanlarda sigara içmek yasaktır. Sigara kullanıyorsan etrafına bak, çöp kutusu gördüğün her yerde eğer özel bir yasak tabelası yoksa sigara içebilirsin. Aksi taktirde polise denk gelirsen ceza yeme ihtimalin var. Bu yasaklara elbette uymayan Ukraynalılar var fakat sen onlara aldırış etme, sen turistsin. Kurallara uy. Elinde sigara varken asla yürüme.

Aynı şekilde Kievde parklarda sokaklarda içki içmeyi deneme bile. Sen turist olduğunu unutma. Mümkünse Türkiyede yapmadığın davranışları Ukraynada da yapma. Eğer polise rüşvet vermek istemiyorsan biraz dikkatli olmalısın.

Dışarıda gezerken pasaportuna, telefonuna, parana sahip çık. Ceplerini sürekli kontrol et. Yazının başında tavsiye ettiğim gibi yanında fazla para taşıma. Günlük ev kiralayacaksan ev sahipleri pasaportunu isteyebilir, pasaportunu verme. Telefonu ile resmini çekebilir, izin ver çeksin. Ama senin pasaportun başkasında kalmasın. Bu konunun üzerinde dur, dikkatli ol.

Ukraynalı kızlar konusunda tavsiyem de şu yönde, sokak aralarında yanına gelip seninle tanışmak isteyen kızlara güvenme. Senin yabancı olduğunu ve neyin peşinde olduğunu biliyor. İnan, seni yemleyip para koparmanın derdinde olacaktır. Normal bir kız durduk yere neden gelip seninle tanışıp sıcaklık kurmaya çalışsın ki? Aynı şekilde sana kız ayarlamak için teklifte bulunan hiç kimseye güvenme. Bu Türk, Azeri, Gürcü hatta Ukraynalı olsa bile. Ha, dolandırılmak istersen o ayrı. Benim yazdıklarıma kulak asmayıp ukraynalı kız ayarlamak için para kaptırdıktan sonra bu makalenin altına yorum yazma, çok gülerim! 🙂

 Kiev Türk Restoranları

Kieve geldin. Yedin, içtin, gezdin. Bana göre çok gereksiz olan ama sen illa Türk yemekleri yiyeceğim diye Kiev Türk Restoranlarını öğrenmek istiyorsan birkaç tane önerebilirim. Ama dediğim gibi, ben Kiev Türk lokantalarına pek gitmeyi tercih etmem. Çok gereksizce bir harcama yapmış olurum çünkü fiyatları haddinden fazla pahalı!

Kreşatik caddesindeysen Lokanta adında bir türk lokantası var. Hiç girmedim ama giden arkadaşlar öneriyorlar.

Arena City nin karşısında Cafe Daaş olarak geçen iki katlı, üst katı vip bölüm olan, asıl sahiplerinin azeri olduğu bir Türk lokantası var. Sadece fırın yemekleri yapıyorlar. Pidesi iyi, tavsiye ederim.

Aynı şekilde Turkish Grill diye bir mekan var. Sahibi Vanlıdır. Fırın yemekleri yok, sadece ocakbaşı yemekleri yiyebilirsin. 2 metre boyunda adana kebab sipariş etmiştik, tadını beğenmiştim. Buranın artı yönü istersen rakı içebiliyorsun. O masayı Ukraynada kurmak biraz lükse kaçıyor tabi 🙂

Bunlar dışında kahvaltı etmek istersen Van Breakfast House diye bir mekan varmış. Ukraynalılarda kahvaltı kültürü yok, muhtemelen sadece biziökiler için açtılar mekanı. Bana göre gereksiz bir yatırım. Sadece türklere hizmet veriyorsa muhtemelen fiyatları da çok pahalıdır, bi şekilde kazanması lazım sonuçta 🙂

Genel olarak şimdilik söyleyebileceklerim bunlar. Sormak istediğin bir şey olursa lütfen yorum olarak yazmayı ihmal etme.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın