Ana sayfa » Ukrayna Genel » Evlilik ve Süresiz Oturum İzni

Evlilik ve Süresiz Oturum İzni

Ukraynada Evlilik ve Ukraynada Süresiz Oturum İzni

Ukrayna, Türklere oturma izni veren ülkeler arasındadır. Ukrayna’da evlenmek isteyen Türk vatandaşlarında bu fikrin oluşması iki sebeptendir. Ukraynada oturum izni almak ve ciddi evlilik düşünenler.

Ukrayna’da oturum izni almak aslında çok basittir. Bunun farklı yolları vardır. Bu yollardan biri de Ukrayna evlilik vizesi alarak Ukraynada Ukrayna vatandaşı ile evlilik yapmak ve evlilikten sonra Ukrayna’da sınırsız oturum almak.

Ukrayna’da kağıt üstünde evlilik mi yapmak istiyorsunuz yoksa gerçekten bir aile mi kurmak istiyorsunuz?

Eğer gerçek bir aile kurup Ukraynada yaşamak istiyorsanız öncelikle ülkeyi ziyaret etmeniz gerekmektedir. Önce bir ziyaret edin, tozu toprağı yutun. Ukraynada evlenmek isteyen bayanlar ile tanışın. Ruh ikizinizi bulunca basın nikahı 🙂

Ama amacınız Ukrayna’da evrak üzerinde formalite evlilik yapmak ise çok dikkatli olmalısınız. Özellikle bu iş için ülkeye gelen ve çok paralar kaptırıp hedefine ulaşamayıp ülkesine geri dönen çok insan var. Hatta Ukraynaya gelmeden para kaptıranlar bile var.

Hepimiz internet kullanıcısıyız. İnternette her gördüğümüze, her okuduğumuza inanmamalıyız. Piyasada çok fazla dolandırıcı evlilik sitesi var. Üstelik bu siteler Türkçe dilinde. Sitelere girdiğinizde Ukraynalı kadınlar sizlerle Türkçe konuşuyor sanıyorsunuz. İngilizceyi bile doğru düzgün konuşamayan bir halktan bahsediyoruz. Nasıl olur da sizlerle anadili gibi Türkçe konuşabilir ki?

Ukraynalı kadınlar ile tanışmak isteyenlerin üzerinden para kazanmak isteyen bu yalancı arkadaşlık siteleri dışında evlilik turları düzenlediğini idda eden evlilik ajansları da mevcut. Lütfen daha dikkatli olun. Ukraynalı kadınlarla evlilik diye çıktığınız yolda paranızı kaptırmayın.

Ukrayna’da evlenmek ve oturum izni

Ukraynada bir ukrayna vatandaşı ile evlenerek süresiz oturum izni alabilirsiniz. Evlilik yapabilmeniz için bekar olmalısınız. Eğer evliyseniz tekrar evlenemezsiniz. Bu durum çoğu Dünya ülkesinde aynıdır.

Türkiyedesiniz ve Ukraynadan evlenmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken ilk iş Türkiyede bulunan Ukrayna konsoloslukları üzerinden evlilik vizesi için başvuru yapmak. Yukarıda da yazdığımız gibi eğer zaten evliyseniz bu vizeyi ne yazık ki alamazsınız.

Turist olarak Ukraynadasınız ve evlilik için işlemlerinizi yapmak istiyorsunuz. Ama evlilik vizeniz yok. Ne yazık ki eğer elinizde apostilli Formul A belgesi yoksa evlenemezsiniz.

Eğer Ukraynada zaten hali hazırda bir oturum izniniz varsa örneğin öğrenci iseniz evlenmek için Formul A belgesine ihtiyacınız yok. Sadece posvitka yani oturum izniniz ve Türkiye pasaportunuzun Ukraynaca çevirisi ile evlilik yapabilirsiniz.

Eğer belgeleriniz yanınızda ise veya evlilik vizeniz var ise evlendirme dairelerine müstakbel eşiniz ile birlikte gidip eşinizin pasaportu, sizin pasaportunuz ve Formul A belgenizin Ukraynaca diline noter onaylı çevirisini teslim etmelisiniz. Belgeleri verdikten sonra harç yatırmanız gerekmektedir. Harç tutarı bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Ortalama ücret 300-500 grivna arasıdır. Harcı yatırdıktan sonra evlilik için gün alırsınız. Salonlar sürekli dolu ve haftanın sadece 3 günü çalıştıkları için size verecekleri en yakın tarih ortalama 3 hafta sonra olur.

Eğer bu kadar beklemek istemiyorsanız hızlı evlendirme dairelerine başvurabilirsiniz. Hızlı evlendirme daireleri üzerinden aynı gün evlilik yapabilirsiniz. Aynı belgeleri talep ederler fakat harç olarak daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Ortalama olarak ödeyeceğiniz miktar 2300-2500 UAH yani grivnadır. Şuanki kurla 70-80$ civarıdır.

Ukrayna’da evlilik yaptıktan sonra Türkiye’de tekrar evlenebilir miyim sorusunu duyar gibiyiz. Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Eğer evliliğinizi Türkiye konsolosluğu üzerinden Türkiye’ye bildirmezseniz Türkiyede bekar olarak görünürsünüz. Dolayısıyla Türkiyede evlilik yapabilirsiniz fakat ileride yasal sorunlar oluşturabileceği için tavsiye etmiyoruz.

Ukraynada evlendikten sonra size geçici oturum izni verirler. 1 yıllık sınırsız giriş çıkış vizeniz olur. Bu oturum iznininin süresi dolunca yenilemeniz gerekmektedir. Her yenilemenizde izniniz 1 yıl daha uzayacaktır. 3 sefer yeniledikten sonra yani evlilik bağınız 3 yılı doldurunca vizeniz 1 yıl yerine 5 yıl uzar. Eğer evliliğiniz formalite değilse süresiz oturum izni alabilmeniz için beklemeniz gereken süre en az 3 senedir. Ama formalite yani kağıt üzeri evlilik yaptıysanız 2 sene dolduktan sonra boşanabilirsiniz. Boşanınca süresiz oturum hakkı kazanırsınız. 2 sene dolmadan boşanırsanız oturumunuz iptal olur ve Turist vizesine geri dönersiniz. Yani 180 gün içinde en fazla 90 gün Ukraynada kalabilirsiniz.

Söylemeden edemeyeceğim. Ukraynada evlenip süresiz oturum izni alırsanız ukrayna vatandaşı olmuş sayılmazsınız. Ukrayna çifte vatandaşlık olayını kabul eden bir ülke değildir. Yani Ukrayna vatandaşı olmazsınız fakat hemen hemen bir vatandaş kadar haklara sahip olursunuz. Ukrayna vatandaşlarından tek farkınız seçme seçilme hakkınızın olmaması ve askerlik yapmayacak olmanız. Bu iki hak dışında normal vatandaşlardan farkınız olmayacaktır.

Ukrayna vatandaşı ile evlilik için gerekli belgeleri detaylı anlattığımıza göre “Ukraynadan evlendim eşim Türkiye’de nasıl yaşayabilir” sorusuna geçelim.

Eğer eşinizle Türkiyede yaşamak istiyorsanız Türk konsolosluğu üzerinden evliliği bildirmeniz gerekmektedir. Evlilik belgeniz ile birlikte konsolosluğa gidip başvuru yapabilirsiniz fakat orada eşinizi ve sizi ufak bir sorguya tutabilirler. Evliliğin gerçek olduğunu sorgulamak amaçlı eşinize ve size ayrı ayrı “nerede tanıştınız? birlikte mi yaşıyorsunuz? salonda bulunan koltuk takımının rengi ne? hangi semtte oturuyorsunuz? aylık elektrik gideriniz ne kadar?” diye sorular sorabilirler. Sahte evliliklere Türkiyede izin verilmemektedir.

Ukraynalı kadınla evlenmek oturum izni ve evraklar konusunda aklınıza takılan tüm soruları yorum olarak yazabilirsiniz. Ukrayna’da oturum izni için neler gerekli başlıklı yazımızda Ukraynada oturum alma konusunda detaylı bilgiler paylaştık, dilerseniz göz atabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • ben türkiyede 7 yıldır ukraına vatandaşı ile türk resmi kurmu evlendirme dairesi yolu ile resmi evlendim yanlız ukraına da evli gözükmüyoruz bunu nasıl düzelte biliriz ukraına da evlilik nasıl remileştiririz. teşekkürler